SENDİKALAR BASIN AÇIKLAMASI

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Spread the love

İSKENDERUNDA BULUNAN PROJE OKULLARINDA GÖREV YAPAN MEVCUT YÖNETİCİLER NEDEN DEĞİŞTİRİLİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı Proje okullarına yönetici ve öğretmen atamalarının 1-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını bu kurumları ilgilendiren yönetmelikte hüküm altına almıştır. Bu tarihlerde Türkiye genelinde ve ilimiz Hatay da Proje okullarına öğretmen ve yönetici atama ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

Kariyer, Liyakata ve idari yargı içtihatlarına göre tüm personelin bu işlemlerden haberi olması için normal şartlarda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün ilana çıkması gerekiyor. Fakat bu iki genel müdürlük ilana çıkmamıştır. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığının Proje okullarının bir kısmının bağlı olduğu Mesleki Ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde ki okullar için ocak 2019 tarihinde ilana çıkarak ihtiyaç olan kurumları tüm personele duyurmuştur.

Mevzuata göre durumun yukarıda açıkladığımız şekilde olması gerekirken ilana çıkılmadan işlem yapıldığı duyumu kamuoyuna yansımıştır. İskenderun’da bu yönetmeliğe göre işlem yapılan 4 tane okul vardır. Bunlar Tosçelik Fen Lisesi, Makzume Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesidir.

Bizlerde hak sahibi olduğunu düşündüğümüz meslektaşlarımızdan ilgili mevzuat hükümlerine göre bu okullara yönetici ve öğretmen olarak atanabilecek olanları bilgilendirdik. Meslektaşlarımızda atanma talebiyle dilekçelerini ilgili yerlere verdiler.

Ancak İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticisi olduğumuz sendikalara üye olan ve sendikalarımız üyesi olmayan meslektaşlarımızdan bazılarının Proje okullarına yönetici olarak atanma isteğinde bulundukları dilekçelerini ilgili makamlara sevk etmeyip, yetkileri ve görevleri olmadığı halde “Herhangi bir işlem tesis edilememiştir” şeklinde bir yazı ile cevap vermiştir.

Halbuki bu yönetmeliğin ilgili maddelerine göre İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri taleplerin değerlendirilmesi ile ilgili bir işlem yapmaya veya yapmamaya yetkisi yoktur. İlçe MEM proje okullarına öğretmen ve yönetici olarak atanmak isteyen öğretmenlerin dilekçelerini 3071 Sayılı Dilekçe Kanunu ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının İlgili maddelerine göre ilgili makamlara sevk ve idare etmekle yükümlüdür.

Ayrıca üyelerimizin dilekçeleri ile ilgili işlem yapılmayıp, Başka öğretmenlerden ilgili yönetmeliğe göre başvuruda bulunanların dilekçeleri ile ilgili işlem tesis edildiği bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Öte yandan Proje okullarına atanma hakkı olmayan bir öğretmenin de dilekçesine uygun görüş yazarak üst makamlara sevk edildiği iddia edilmektedir. Bu şekilde meslektaşlarımızın hakları gasp edilmiştir.

Öte yandan Türkiye genelinde ve İlimiz Hatay’ın başka ilçelerinde hak sahibi meslektaşlarımız yönetici ve öğretmen olarak atanırken, 8 yılını doldurmayan hak sahibi tüm yöneticilerin göreve devam etmesi sağlanıp, çalışma ortamının güzelliği ve huzuru bozulmazken İskenderun’da neden böyle hukuksuz bir işlemin yapıldığına bizler anlam veremiyoruz.

Yönetmelikte hangi makamın işleri nasıl yöneteceği açıkça belirtilmiştir. Dilekçelerin ilgili makamlara ulaşmasına engel olan İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hukuki olarak yanlış yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu hukuksuzluğa dur demesini, hak sahibi olan meslektaşlarımızın haklarını korumasını istiyoruz. İskenderun gibi güzide bir ilçemizde mesleki çalışma ortamında barış ve huzur olsun, İskenderun başarıları ile konuşulsun istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Yavuz Selim YANIK:  Türk Eğitim Sen  Hatay 2 Nolu Şube Başkanı

Ali KARADAŞ : Eğitim Sen   İskenderun Şube Başkanı

Sinan CİBAROĞULLARI Eğitim İş Hatay 2 Nolu Şube Başkanı

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>