HASSA’DA ÜZÜM FESTİVALİ DÜZENLENDİ.

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Spread the love

      

‘Hassa’da üzüm Festivali düzenlendi.

Hatay’ın Üzüm cenneti olarak tanınan Hassa’da düzenlenen 2. Üzüm Festivalinde Hassa halkı doyasıya eğlendi.

Hassa Kaymakamlığı,Hassa Belediyesi,Kırıkhan Hassalılar Derneği ve Hassa Muhtarlar Derneğinin organizesinde düzenlenen 2. Üzüm Festivaline;

Hatay Ak Parti Milletvekili Hüseyin Yayman,Hatay MHP Milletvekili Lütfü Kaşıkçı,Hassa Kaymakamı Yusuf Turan,Kırıkhan Kaaymakamı Mustafa Erkayıran,Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel,çevre ilçelerin belediye başkanları,Hassa Dernekleri ve geniş halk topluluğu katıldı.

Hatay Ak Parti Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmada;

Üzüm festivalini gelecek yıldan itibaren ulusal ve uluslararası ölçekte yapmaya başlayacaklarını ifade eden Yayman, “Önümüzde iki gündemimiz var. Birincisi Hassa üzümünün markalaşması. Hassa üzümünü Kırıkhan’ın kavunu gibi, Dörtyol ve Payas’ın portakalı gibi inşallah bir marka haline getireceğiz. İkincisi ise bunun tanıtılması. Hepimize büyük vazife düşüyor. İnşallah bizde önümüzdeki dönemde bu konunun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Yayman, ayrıca bir aksilik olmaması halinde 2023 yılına kadar Hassa-Dörtyol Tüneli’nin tamamlanacağının müjdesini de verdi. Hatay MHP Milletvekili Lütfü Kaşıkçı ise yaptıkları konuşmalarda;

Üreticilerin ellerinin emeği alınlarının teri üzümlerini de markalaşması yönünde MHP olarak üzerilerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından “Yörük Ana” olarak da bilinen Döndü Deveci’ye Yayman ve Kaşıkçı tarafında plaket verildi.

Tarım arazilerinin %97 sinde üzüm üretilen Hassa ,ürettiği üzüm ve üzüm ürünlerini ulusal ve uluslar arası alanda tanıtımını yapmak ve markalaşmasını sağlamak amacıyla yapılan 2.Üzüm festivali bağ bozumu ile başladı.

15 üzüm üreticisinin katıldığı en iyi üzüm yetiştirici yarışmasına katılan üzümler gurmeler tarafından değerlendirildi.

Misafirlere üzüm şerbeti dağıtıldı.

Festival kapsamında,

Hassa şehir merkezinden başlayan ve 15 kasım Gürkan Ergüneş parkına kadar

Mehteran eşliğinde yürüyüş sonrası, konuşmaların yapıldığı halk ozanların ve sanatçıların yer aldığı ,halkın doyasıya eğlendiği ve festival,gece yarısına devam etti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>