BAŞKAN SAVAŞ TÜRKİYE ABA GÜREŞİ ŞAMPİYONASI ÖNCESİNDE HAKEMLERLE BİR ARAYA GELDİ

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Spread the love

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın Anavatana katılışının 79. yıldönümü kutlamaları kapsamında HBB Spor Kompleksi Mersah Alanı’nda 22 Temmuz Pazar günü düzenlenecek olan Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası öncesince hakemlere Habib-i Neccar Sosyal Tesislerinde bir araya geldi.


Gerçekleştirilen yemeğe Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyon Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Hayrettin Taşar, Aba Güreşi İl Temsilcisi Bekir Çayırcı ve hakemler katıldı.

“TÜRKİYE ŞAMPİYONASI İLE TARİH, KÜLTÜR, GELENEK VE GÖRENEK GİBİ BİRÇOK ZENGİNLİĞİMİZİ TÜM DÜNYAYA TANITMAKTAYIZ”
Öztek, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Hatay Türk yurdudur ve Türk’ün olacaktır. 40 asırlık Türk yurdu düşman elinde esir bırakılamaz. Hatay benim namusumdur. Hatay’ı mutlaka alacağım “ diyerek haykırmıştır. Hatay, 19 yıl süren bir ayrılıktan sonra 5 Temmuz 1938’de Türk ordularının  Hatay’a girmesiyle ayrılık sona ermiştir. Hatay’ın Anavatana katılışını kutluyorum. Bu kutlu gün anısına hoşgörü şehrimiz Hatay’ımızda 10 yıldır düzenlediğimiz Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonamızın Türkiye Şampiyonası ve Dünya Kupası seçmelerini gerçekleştiriyoruz. Bu şampiyona ile Hatay’ımızı tarih, kültür, gelenek ve görenek gibi birçok zenginliğimizi tüm dünyaya tanıtmaktayız. Bu yıl da Hatay’da 1-2 Eylül günleri yine 9.Dünya Kupası Şampiyonasını yapacağız. Yarışma alanı mersah, dünyanın ilk ve tek Aba Güreşi müsabaka alanıdır. 300 seyirci kapasiteli bu eser de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eseridir. Yarışan sporcularımıza sağlıklı ve başarılı yarışmalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ABA GÜREŞİNİN BİZDEN SONRAKİ NESİLLERE ARMAĞAN OLARAK KALMASINI İSTİYORUZ”
Başkan Savaş,” Bugün Hatay’ın anavatana katılışının 79’uncu yılını kutlamaktayız. Bu çerçevede 1-2 Eylül’de yapacağımız Dünya Aba Güreşi Şampiyonası için ön hazırlıkları yapıyoruz. Türkiye Şampiyonası’nda dereceye girenleri orada güreştirmek amacıyla bu organizasyon festivalimize oldukça renk katacak. 9’uncusunu yapacağımız Dünya Şampiyonası öncesinde gittikçe büyüyen bir ailemiz var. Bu aile içerisinde ata sporumuza emek veren arkadaşlarımız var. Bunların en başında gece gündüz çalışarak Aba Güreşi adına kitaplar yazan ayrıca tüm dünyada Aba Güreşini tanıtarak Hatay’ı tüm dünyaya tanıtan Prof. Dr. İbrahim Öztek’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. 

Bu etkinliklerde ekonomik bir kazanç elde edilmiyor. Biz bu sporun bizden sonraki nesillere armağan olarak kalmasını istiyoruz. Savaşın gölgesinde bir şehir olmamıza rağmen çok büyük organizasyonlar yapıyoruz. 9 yıldır da Aba Güreşini dünyaya yaymak için çaba sarf ediyoruz. İnşallah yarınki organizasyonu sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştiririz” dedi.
Etkinliğinin ardından Başkan Savaş, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’a, Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Hayrettin Taşar’a, din adamı Mihail Papas’a şilt takdim etti.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>