TÜRK YAŞ MEYVE SEBZESİ HONG KONG’TA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Spread the love

 

5-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Hong Kong/Çin Halk Cumhuriyeti’nde 12.’cisi düzenlenen Asia Fruit Logistica 2018 Fuarı’na Türkiye’nin milli katılım organizasyonu dördüncü kez Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

5 Eylül’de tüm dünyadan gelen ziyaretçilerine kapıları açılan fuarda başlıca yaş meyve ve sebze, kuru meyveler, organik ürünler, dondurulmuş meyve-sebze, kabuklu meyveler, baharatlar, taze kesilmiş-hazır taze ürünler, çiçekler, tohum ve fidanlar, bitkiler, paketleme-etiketleme makineleri, paketleme malzemeleri, kalite kontrol sistemleri, soğutma-ürün izleme sistemleri, meyve sebze işleme- yıkama sistemleri sergilendi. Uzakdoğu pazarına giriş yapabilmek adına kilit konumda olan fuarın ziyaretçilerinin %70’ini Asya ülkelerinden gelenler oluşturdu.

-Türkiye’nin görkemli standı, dikkatleri üzerine topladı

Türkiye, dikkatleri üzerine toplayan görkemli bir stant tasarımıyla fuarda boy gösterirken toplam 270 m² alanda 14 firma ile temsil edildi. Milli katılım organizasyonunun 4. kez Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından başarıyla gerçekleştirildiği fuarda Türkiye pavilyonu Türkiye’nin Hong Kong Başkonsolos Sn. Korhan KEMİK ve Hong Kong Ticaret Ataşemiz Sn.Merve YILMAZCAN tarafından ziyaret edildi.

Türkiye Markası standının yoğun ilgi gördüğü fuara Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, Yönetim Kurulu Üyeleri Ferhat GÜRÜZ, Hakan Sefa ÇAKIR ve Özbek Haldun ÖZLER katılım sağlarken Türkiye markası standını ziyaret edenlere sektörün tanıtımı yapıldı ve ülkemizden götürülen portakallı cezerye ikram edildi.

Hong Kong, Uzakdoğu pazarının giriş kapısı

Dünyada yaş meyve ve sebze sektöründe gerçekleşen en önemli fuarların milli katılım organizasyonlarının tamamının Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından uzun yıllardır ülkemize yakışır bir şekilde gerçekleştirildiğini vurgulayan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, “Hong Kong, yaş meyve sebze sektöründe alternatif pazar arayışı sürecimizde önemli bir yer tutmakta, hinterlandında ulaşabileceği geniş bir bölge ve nüfus bulundurması dolayısıyla Uzakdoğu pazarının giriş kapısı konumunda. Bu nedenle bu fuara son 4 yıldır milli katılım sağlamak bizim için büyük önem arz etmekte” diye konuştu.

– Asia Fruit Logistica 2018’de 14 Türk Firması

Asia Fruit Logistica Fuarı’na ilk kez 2015 yılında 11 firma ile milli katılım organizasyonu düzenlediklerini dile getiren SİN, “FuardA, 2017 yılında 43 ülkeden 813 firma katılımcı olarak yer aldı, 24 ülke ise milli katılım organizasyonu ile fuara iştirak etti. En çok firma katılımı Çin Halk Cumhuriyeti’nden olurken, onu sırasıyla İtalya, Mısır ve Avustralya takip etti. Fuar, 74 ülkeden yaklaşık 13.000 profesyonel ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı” şeklinde bilgi verdi.

– Hong Kong’a yaş meyve ve sebze ihracatı 2012 yılında 1,5 milyon dolar iken,

2017 yılında 10 milyon dolara çıktı

Ülkemizin yaş meyve ve sebze ihracatında Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin lider konumda olduğunun altını çizen SİN, “Ticaret Bakanlığı’nın Hedef Ülkeler Listesi’nde yer alan Hong Kong/Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaş meyve ve sebze ihracatımız 2012 yılında 1,5 milyon dolar iken, son beş yılda yapılan etkin tanıtım faaliyetlerimiz ve milli katılım organizasyonlarımız sayesinde 2017 yılında yaklaşık 10 milyon dolara ulaştı. Bu da Güneydoğu Asya ülkelerine ve Uzakdoğu ülkelerine Türk yaş meyve ve sebzesinin tanıtımını başarıyla yaptığımızı, sektörün ihracat pazarlarının arttırılması ve çeşitlendirilmesi hedefinde doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor” şeklinde konuştu.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>