HATAY MİLLETVEKİLİ YAYMAN “OVANIN SUYA OLAN HASRETİ SONA ERİYOR! 31 TEMMUZ İTİBARIYLA OVAYA SU VERİLECEK”

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Spread the love

Menzelet-Kılavuzlu Barajindan Tahtaköprü Barajına, oradan da Karasu Kanalından Hatay Ovasının tamamına Can verecek olan Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Barajından Ovaya su 31 Temmuz’da veriliyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20’nci Bölge Müdürü Sadullah Seven, Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi kapsamındaki şantiye işinin bitiş süresinin normalde 14 Kasım 2018 olduğunu ifade ederek, “Hatay’ın acil su ihtiyacı nedeniyle bunu daha erken aldık. 31 Temmuz itibarıyla ovaya su verilecek.” Dedi.

AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu ile AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Ak Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Hassa İlçe Başkanı Mehmet Yılmaz, İskenderun İlçe Başkanı Beyazıt Bestami Bilgili ve protokol üyeleri Doğuş şantiyesine ziyarette bulunarak GaziantepNurdağı mevkisinde DSİ tarafından yürütülen ve Amik Ovası’nın sulama sorununu ortadan kaldıracak Orta Ceyhan Menzelet Kılavuzlu Projesi çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Ziyarette hazır bulunan DSİ Kahramanmaraş 20’nci Bölge Müdürü Sadullah Seven ise, proje ile ilgili çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydetti. Kılavuzlu Barajı ve kanalları ile beraber, projenin toplam maliyetinin 3 milyar lirayı bulduğunu vurgulayan Seven; “Bunu bitirdiğimiz zaman 1 milyon 60 bin dönüm alana sulama suyu vermiş olacağız. Şantiyenin bitiş süresi normalde 14 Kasım 2018 idi ancak Hatay ova çiftçisinin su ihtiyacı nedeniyle bunu daha erken aldık. 31 Temmuz itibarıyla ovaya su verilecek.” Dedi. Bu proje ile Amik Ovası’nın suya olan hasretinin sona ereceğini söyleyen Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise bu dev proje için emeği geçen herkese teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu projeye verdiği önemden dolayı teşekkür eden Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın vizyonu, perspektifi budur. Dağları delip, 85 kilometre kanalla 20 kilometre su yatağından, yani 100 kilometrelik bir kanaldan su gelerek Amik Ovası’nın hayali gerçekleşmiş olacak. Ovada sulanmayan bir karış toprak kalmayacak. 3 milyara mal olan ve GAP’tan sonra Türkiye’nin en büyük sulama projesi olan Menzelet Kılavuzlu Barajı Hatay’ımıza ve bölgemize hayırlı olsun.” Dedi.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Yıllar önce hayalini kurduğumuz Menzelet-Kılavuzlu Barajından Tahtaköprü Barajına, oradan da Karasu Kanalından Hatay Ovasının tamamına can suyu olacak olan dev projemiz için K. Maraştan, bariyerlerin kaldırılıp barajdaki suyun Karasu Kanalı vasıtasıyla Ovaya ve tarım arazilerine can verecek çalışmaları yapan Doğuş şantiyesine ziyarette bulunarak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler alıp ovaya akıtılacak Baraj havzası üzerinde incelemelerde bulunduk. Ova çiftçilerimizi rahatlatacak olan projemizi Rabbim hayırlara vesile kılsın. Tüm ovaya ve çiftçilerimize hayırlı olsun” dedi.

Doğuş şantiyesinde yapılan basın ve bilgilendirme toplantısı sonrası protokol üyelerinin Baraj havzasında incelemelerde bulunması sonrası program sona erdi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>