Tapu ve Kadastro 12. Bölge Müdürlüğü’nden HGC’ye ziyaret

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Spread the love

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kuruluşunun 171. yıldönümü nedeniyle Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Tapu ve Kadastro 12. Bölge Müdürü Burhan Göksu, Türkiye’de Tapu Teşkilatı’nın 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulan 171 yıllık köklü geçmişi olan bir kurum olduğunu söyledi.

Göksu, Tapu Kadastro’nun yılda ortalama 7 milyon civarında işlem yaparak 20 milyon vatandaşa hizmet veren güçlü bir kurum olduğunu belirterek: “Merkez ve taşrada yaklaşık 18.000 personelle, 24 Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü, 957 Tapu Müdürlüğü, 81 Kadastro Müdürlüğü ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde birimi olan, yılda ortalama 7 milyon civarında işlem yaparak 20 milyon vatandaşımıza hizmet eden güçlü bir kurumdur. Hatay ilimizde 1 Kadastro Müdürlüğü ile 15 Tapu Müdürlüğü mevcut olup, 2017 yılı içerisinde Hatay il ve ilçe tapu müdürlüklerince 125.425 yevmiyeli işlem , Hatay Kadastro Müdürlüğünce ise 2650 adet talebe bağlı hizmete karşılık Toplamda 109.000.000,00 TL harc tahsil edilmiştir. Hatay ilinde tesis kadastrosu tamamen bitirilmiştir.2017 yılında yapılan Antakya, Defne, Samandağ ve Yayladağı ilçelerini kapsayan toplam 30 birimde Kadastro yenileme çalışmaları 2018 yılı başında tamamlanmıştır.2019 Yılında Pafta ve zemin uyumsuzluğu olan tüm parseller yenileme veya sayısallaştırma kapsamında 3 yıl içerisinde yenilenmesi hedeflenmektedir. Bölge Müdürlüğümüz yetki alanındaki işlemlerle ilgili olarak, Alo 181 etkileşim Merkezi uygulamasıyla vatandaşlarımızın randevu, bilgi/danışma, şikayet/ihbar vb.talepleri karşılanmaktadır” dedi.

Göksu, gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşa hizmet kalitesini artırmak için çalışmalara devam edildiğini vurgulayarak: “E-devlet şifresi olan vatandaşlarımıza www.turkiye.gov.tr sitesinden kendi mülkiyet bilgileri ile üzerindeki haciz,tedbir vb. şerhlerin tesis ile terkinini görme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca www.tkgm.gov.tr sitesinden ada/parsel sorgulaması yapılarak arazinin fiziki konumu ile komşu parsel bilgilerini görme imkanı sunulmaktadır.Ayrıca E Devlet hizmeti içerisinde bulunan toplam 3208 hizmet içerisinde Tapu ve kadastro hizmetleri 6 sırada yer almakta olup vatandaşın yoğun kullanımı arasına girmiştir. Online randevu, sıramatik, vatandaşlara işlem süreçleriyle ilgili kısa bilgi mesajları gibi hizmet kalitesini artıran ve zaman kaybını önleyen uygulamalar başarıyla yürütülmektedir. Alıcı ve satıcı aynı yerde olmak kaydı ile yurt içinde gayri menkulün bulunduğu şehre gitmeksizin, herhangi bir tapu müdürlüğümüze başvurulduğunda tapu işlemi gerçekleştirilmektedir. Yurt dışı temsilcilerimizde tapu işlemlerinin yapılmasının yasal olarak önü açılmıştır. Fiili olarak Almanya Berlin Başkonsolosluğu bünyesinde gayrimenkullerin satış, intikal ve ipotek gibi işlemleri yapılmaktadır. Proje gereği vatandaşlarımızın yoğun olduğu ülkelerde yaygınlaştırılacaktır. -Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında 2014 Aralık ayında imzalanan protokolle, gayrimenkul alım satımlarında mülkiyet hakkı ve satış bedelinin el değiştirmesi sırasında yaşanan olumsuzlukların giderilmesi, işlemlere konu nakdin güvenilir ve tarafsız bir kurum olan Takasbank aracılığı ile transfer edilmesi amacıyla mutabakat sağlamış olup vatandaş talepleri doğrultusunda işlem yapıla bilmektedir. -Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü merkez ve taşra birimlerindeki bürokratik işlemlerin azaltılması, zaman, işgücü ve kırtasiye giderlerinde tasarruf sağlanması ve resmi yazışmalar ile diğer iş ve işlemlerle kağıt ortamının kaldırılması amacıyla evrak ve bağlantılı belgelerin elektronik ortamda işlenmesi amacıyla e-imzaya geçilmiştir. Kurumumuz Haritacılıkta Afrika ülkelerine ve Asya Türki Cumhuriyetlerine Haritacılıkta lider kuruluş olarak altyapı ve kuruluş hizmeti vermektedir.İstihdam yaratmak,ülke ekonomisinde hizmet ihracatına katkı sunmak noktasına gelmiştir. Kalite Yönetim

Sistemi Kapsamında TS EN ISO 9001:2008 Standardına göre Sürekli Kurumsal Gelişim Faaliyetlerinin yürütüldüğü kurumumuzda,TSE tarafindan Revizyona gidilmiş ve 9001:2015 KYS Revizyon Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Adana ilinde Tapu ve Kadastro XXIII.Bölge Müdürlüğünün kuruluşu, 11/05/2016 tarihli ve 29709 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. Bu güne kadar kuruluş aşaması ile ilgili herhangi bir atama ve faaliyet yapılmadığından Bölge müdürlüğümüz yetki ile bakmaya devam etmektedir. -E-tahsilat ile Tapu Harçları ile Döner Sermaye harçları yatırılabilmektedir. Tapu işlemleri sorgulama hizmeti ile elektronik ortamda işlemin ne aşamada olduğu takip edilebilmektedir. E-randevu ile vatandaşlara elektronik ortamda randevu hizmeti sunulmaktadır” kelimelerini kullandı.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 171. yıldönümünün hayırlı olmasını diledi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>